Jak dobrać lampy do salonu i jadalni?

Dobierając oświetlenie do swojego domu, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kwestii, aby czuć się w nim komfortowo i mieć poczucie, że wybrałeś/aś funkcjonalną opcję. Szczególnie ważne jest oświetlenie salonu i jadalni. Na początku musisz się zastanowić, jakie czynności w nich podejmujesz, ile naturalnego światła wpada do ich wnętrza, a także, jaka jest wielkość oraz stylistyka tych pomieszczeń. Po przemyśleniu tych czynników możesz się zabrać do konkretnych działań.

Jakie powinno być oświetlenie w salonie z jadalnią?

Lampy do tych pomieszczeń powinny charakteryzować się kilkoma podstawowymi cechami. Muszą dostarczać tyle światła do nich, ile jest potrzebne. Jeśli masz dużo okien, dzięki którym przez większą część dnia pomieszczenie jest w pełni rozświetlone, po zmroku zaś nie spędzasz w nim dużo czasu, nie będziesz potrzebować mocnego oświetlenia jadalni z salonem. Pokoje te mogą też pełnić różnorakie funkcje – możesz w nich się relaksować z rodziną i znajomymi czy jadać posiłki, dlatego też wyjątkowy nastrój może być ich cechą charakterystyczną.

Jakie wybrać lampy do salonu z jadalnią?

Wybór jest bardzo duży – w zależności od stylu Twoich wnętrz oraz innych wymienionych wcześniej czynników możesz zdecydować się na różne opcje, które dostępne są na rynku. Do najważniejszych z nich należy oświetlenie salonu z jadalnią:

-sufitowe, dzięki któremu możesz stworzyć wyjątkową atmosferę. Jeśli cenisz sobie klasyczną aranżację, lepszą propozycją będą żyrandole, a najbogatsze wizualnie opcje będą pasować do stylu glamour, w nowoczesnych wnętrzach zaś sprawdzą się bardziej lampy podtynkowe. Poza tym warto zwrócić uwagę na natężenie światła, które powinno być dopasowane do wykonywanych czynności – chociażby do czytania będziesz potrzebować mocniejszego światła;

- ścienne – są one popularne, uniwersalne, a jednocześnie pozwalają dobrze zagospodarować dostępną przestrzeń. Tutaj także możesz wybrać zarówno klasyczną, jak i nowoczesną stylistykę. W pierwszej opcji sprawdzą się, chociażby drewniane elementy, w drugiej z kolei można postawić na minimalizm;

- wiszące – to wybór charakteryzujący się wszechstronnością kształtu, a także zastosowanego tworzywa, gdyż mogą być one wykonane zarówno z metalu, szkła, jak i z drewna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ich rozmiar może nie być odpowiedni do małych pomieszczeń;

- stołowe – najczęściej pełnią one funkcję dodatkowego oświetlenia salonu z jadalnią, jednak nie zawsze tak musi być. Ich umiejscowieniem zazwyczaj jest szafka czy stół, a są one także uniwersalne pod względem zastosowanego stylu, kształtu czy rozmiaru, a w kontekście tego ostatniego największą wagę trzeba przyłożyć do wyboru odpowiedniej wysokości, aby spełniała swoją funkcję.

Oświetlenie salonu i jadalni – LED-y czy tradycyjne żarówki?

Dla wielu osób jest to ważny dylemat, który wiąże się z konfliktem funkcjonalności z estetyką. Tradycyjne żarówki bardzo dobrze odnajdują się klasycznej stylistyce, dlatego zwolennicy takiego wystroju wnętrz mogą mieć do nich słabość. Poza tym możesz je również wybrać, jeśli zależy Ci szczególnie na uzyskaniu przytulnej atmosfery w pomieszczeniu.

Z kolei lampy do salonu i jadalni w rodzaju LED są przede wszystkim bardzo ekonomiczne, gdyż ich funkcjonowanie pochłania mniej energii. Ponadto są bardziej funkcjonalne, gdyż za ich pomocą można uzyskać kilka rodzajów kolorów. Do ich zalet należy także brak nagrzewania się. Sprawdzą się one również estetycznie, jeśli zależy Ci na nowoczesnej aranżacji wnętrza, chociażby w stylu minimalistycznym czy industrialnym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia do salonu i jadalni?

Poza wymienionymi już wcześniej elementami powinieneś/powinnaś pomyśleć, chociażby o natężeniu światła o wartości minimalnej 200 lumenów. W przypadku planowania czytania w pomieszczeniu tę wartość trzeba co najmniej pomnożyć dwukrotnie. Jeśli chodzi o moc, taka żarówka będzie miała z reguły ok. 40 W. Jeśli faktycznie zamierzasz „pochłaniać” książki, a jednocześnie wykonywać jeszcze inne czynności, ciekawą propozycją może być zastosowanie funkcji regulowania natężenia światła.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu i jadalni zależy przede wszystkim od czynności, które zamierzasz w nich wykonywać, ale też ich metrażu. Istotny jest także wystrój całego domu, w tym także wymienionych pomieszczeń, do których dobrze by było dobrać pasujące lampy, aby tworzyły spójną całość. Wiele zależy od tego, jak dużo światła naturalnego dociera już do tych pomieszczeń, a także jakie natężenie będzie Ci potrzebne, aby spełniało swoją funkcję.

Opcji do wyboru masz bardzo dużo, gdyż na rynku dostępnych jest wielelamp do jadalni i salonu, w tym sufitowe, ścienne, wiszące, a także stołowe. Konkretna decyzja należy już do Ciebie – odpowiednia stylistyka i funkcjonalność każdej z propozycji sprawia, że możesz spełnić swoje dekoracyjne marzenia.