Oświetlenie basenu

Oświetlenie basenu to kategoria produktów przeznaczonych dla wszystkich, którzy już posiadają lub planują zbudować na terenie swojej posesji zewnętrzny lub wewnętrzny basen. Zbiornik ogrodowy bądź istniejący wewnątrz budynku różni się od basenu pływackiego nie tylko wielkością, ale również swobodą w projektowaniu oświetlenia. Obiekt sportowy podlega przepisom, które regulują sposób, w jaki oświetlenie basenowe powinno zostać zaprojektowane. Natomiast w odniesieniu do prywatnych basenów istnieje w tym zakresie pełna dowolność.

Pokazano 1-9 z 9 pozycji

Oświetlenie basenowe - właściwy projekt

Planując oświetlenie basenowe należy przede wszystkim brać pod uwagę bezpieczeństwo. Dopiero w drugiej kolejności uwzględnić można względy dekoracyjne. Dobre oświetlenie zbiornika w nocy zapobiegnie przypadkowemu wpadnięciu do wody lub wypadkowi podczas pływania. Należy więc wybrać takie oświetlenie basenu, które nie tylko równomiernie oświetli cały zbiornik, ale też wyraźnie zaznaczy jego granice. Sposób umieszczenia świateł oświetlenia basenowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa uzależniony jest od wielkości i kształtu zbiornika: • małe baseny o regularnych kształtach - wystarczy przeważnie jedna lampa basenowa umieszczone tak, by oświetlała cały zbiornik, • większe, prostokątne baseny powinny mieć kilka lamp na ich krótszych, przeciwległych bokach, • bardzo długie zbiorniki powinny być zaopatrzone w lampy basenowe umieszczone co ok. 2 metry na obu dłuższych bokach, • w zbiornikach o nieregularnych kształtach należy umieścić oświetlenie basenu równomiernie na przeciwległych końcach i odpowiednio oświetlić ściany o kształcie łuku. Z uwagi na to, że skupiają one promienie w kierunku środka basenu, lampy basenowe na tych ścianach trzeba zaplanować z odstępami uzależnionymi od promienia łuku.

Oświetlenie basenu - najważniejsze cechy lamp

Jeżeli gotowy jest już projekt oświetlenia, należy dokonać wyboru odpowiednich lamp. Przed podejmowaniem decyzji zakupowej koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które są ważne, aby oświetlenie basenu, a szczególnie oświetlenie podwodne, spełniało prawidłowo swoją funkcję: • wielkość lamp – należy pamiętać, że zbyt duże lampy wodoszczelne nie sprawdzą się w basenie o nieregularnym kształcie z dużą ilością łuków, • barwa światła – w basenach najlepiej spełnia swą funkcję światło białe, ale nic nie stoi na przeszkodzie w zastosowaniu cieplejszych odcieni, • klasa szczelności – wodoszczelne oświetlenie basenu musi być dostosowane do stopnia działającego na nie ciśnienia wody, • kolor basenu a moc świetlna lamp – ciemniejsze zbiorniki pochłoną więcej światła, jasne natomiast doskonale uwydatnią barwę oświetlenia podwodnego. Kierując się tą prawidłowością, należy dobrać odpowiednią moc świetlną źródeł światła.

Oświetlenie podwodne basenu a klasa szczelności

Oświetlenie podwodne powinno składać się z lamp o odpowiedniej szczelności. Określa ją klasa IP (International Protecting Rating), czyli stopień ochrony urządzenia elektrycznego. Wskaźnik ten składa się z dwóch cyfr. Pierwsza oznacza odporność na przenikanie ciał stałych, a druga – wody. W basenie należy zastosować lampy basenowe z oznaczeniem IP68, które gwarantują szczelność oprawy na głębokości 1 metra pod powierzchnią wody. Do oświetlenia głębszych niecek basenowych używa się lamp klasy np. IP68-3, umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie oświetlania na głębokości do 3 metrów.

Lampy basenowe - stosowane typy

Wybór wodoszczelnego oświetlenia do basenu ogranicza się zwykle do trzech głównych rodzajów lamp: • żarowych, • halogenowych i • LED.

Lampy basenowe żarowe Obecnie coraz rzadziej oświetlenie basenu opiera się na lampach żarowych, w których świecenie następuje przez podgrzewanie włókna. Poza względami ekonomicznymi światło tego typu posiada odcień żółtawy, co sprawia, że woda w basenie sprawia wrażenie zabrudzonej i posiada zielonkawy odcień. Z tego powodu najczęściej wybieranymi źródłami światła są lampy halogenowe i LED.

Lampy basenowe halogenowe Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje lamp halogenowych - o niskim napięciu 12V i wysokim 230V. Oświetlenie basenu powinno być zbudowane z tych pierwszych lamp, które zwykle wykorzystywane są do oświetlenia dodatkowego lub dekoracyjnego, tu jednak (z mocą 300W) sprawdzają się bardzo dobrze.

Lampy basenowe LED Oświetlenie basenu oparte na lampach LED o mocy ok. 50W-60W emituje strumień światła o wartości rzędu 600-700lm. Cechy tego rodzaju oświetlenia pozwalają na wykorzystanie diod nie tylko w różnym przedziale temperatur, ale także w szerokiej gamie kolorów. Ciekawą opcją jest oświetlenie basenu przy pomocy diod LED RGB, w których zachodzi zaprogramowana zmiana koloru strumienia. Wpływa to na podniesienie atrakcyjności aranżowanego zbiornika i na działanie relaksacyjne światła.

Oświetlenie basenu powinno być projektowane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie. Decydując się na lampy, należy kierować się ich odpowiednią jakością i klasą wodoszczelności. Zapraszamy do wyboru odpowiednich akcesoriów w sklepie novalamp.pl.

Filtruj

Cena

30,00 zł - 510,00 zł

Promocja %

Ilość źródeł światła

Regulacja kąta świecenia

Regulacja wysokości

Producent

Zawiera źródło światła

Stopień szczelności