Szeroko rozumiane oświetlenie szynowe do niedawna kojarzone było głównie z zastosowaniem w przemyśle. Jak nazwa wskazuje, swoim zakresem obejmuje głównie szynoprzewody oraz reflektory na szynach. Każdy z nas, przyglądając się wystawom sklepowym, spotkał się z tego typu oświetleniem. Z uwagi na liczne zalety i łatwość w montażu, coraz częściej decydujemy się na jego zastosowanie w domach czy mniejszych biurach. Oczywiście, jak każde rozwiązanie, również i to ma swoich przeciwników jak i zwolenników. Do zalet zaliczymy w tym przypadku możliwość koncentracji źródła w jednym miejscu. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza jeśli powierzchnia naszego sufitu nie jest duża lub jeśli nie chcemy montować znacznej ilości lamp w celu oświetlenia. Użycie szyny z pojedynczymi reflektorami, z których każdy może oświetlać inny element naszego wnętrza, jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Z tym argumentem koresponduje również możliwość zastosowania jednego źródła zasilania do, jak wspomniano, oświetlania więcej niż jednego miejsca. Ważna jest także ruchomość źródła światła. Dzięki możliwości zmiany kąta nachylenia reflektora względem głównej listwy możliwa jest w tym zakresie rotacja.

Przytoczone cechy wskazują głównie na zalety techniczne związane z ukierunkowaniem wiązki światła. Warto jednak zaznaczyć, że również pod względem designerskim, oświetlenie szynowe będzie mile widziane. Jest ono bardzo doceniane przez projektantów nowoczesnych oraz industrialnych wnętrz. Idealnie komponuje się z dodatkami we wspomnianych stylach. Ważną cechą konstrukcyjną jest również fakt, że zazwyczaj oprawy szynowe są wykonane z dużą dbałością oraz z wysokiej jakości materiałów. Będzie to istotne wpływało na wrażenia wizualne, zwłaszcza jeśli jesteśmy zwolennikami nieco bardziej surowej stylizacji wnętrza. Z drugiej strony, niewielka waga konstrukcji umożliwia montaż nie tylko stricte do sufitu betonowego, ale również do lekkich konstrukcji podwieszanych.

Elementy konstrukcyjne

Jedną z ważniejszych cech oświetlenia szynowego jest łatwość jego montażu. Przy użyciu kilku podstawowych narzędzi, jakie znajdują się w większości domów, możemy samodzielnie zamontować i podpiąć zestaw szynoprzewodów.

Do elementów należą:

 

- Szynoprzewody.

Jest to element, który przewodzi prąd elektryczny oraz są w nim mocowane oprawki. Jego długość może być różna w zależności od projektu i potrzeb. Większość szynoprzewodów można skracać do wymaganej długości

- Łączniki.

Są to elementy służące do szybkiego łączenia pojedynczych szynoprzewodów aby nadać im porządany kształt. Najpopularniejsze, to łączniki proste I, w kształcie liter L, T oraz krzyżowe +. Coraz częściej spotkać można łączniki elastyczne, które pozwalają na łączenie szynoprzewodów pod dowolnym kątem.

- Zasilanie.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to dodatkowy element łączony z szynoprzewodem, który jest źródłem prądu elektrycznego. Szynoprzewody posiadają dwa rodzaje zasilania, końcowe – boczne lub centralne – środkowe.

- Zaślepki, uchwyty do mocowania.

Zaślepki do szynoprzewodów pełnią funkcję estetyczną,

Uchwyty do mocowania, wyróżniamy tutaj 3 rodzaje. Podtynkowe, natynkowe oraz podwieszane, w formie linek.

 

- Oprawki

            Oprawki do szynoprzewodów montowane w szynie za pomcą klików lub specjalnych bolców, to już najłatwiejsza w montażu część z całej układanki. Regulacja kata oprawy oraz możliwość przesuwania w szynie spełni sprawi, że światło będzie tam, gdzie tylko zechcesz.

 

Jak widzisz, montaż szynowego systemu oświetlenia jest bardzo prosty i szybki. Mimo znacznej liczby elementów, jakie należy kupić, każdy powinien sobie poradzić samodzielnie z tym wyzwaniem.

Oświetlenie szynowe jedno- lub dwufazowe

Po omówieniu cech oraz elementów konstrukcyjnych oświetlenia szynowego, warto wskazać, że przeglądając oferty sklepów, w których asortymencie znajdują się takie produkty, staniemy przed wyborem jednofazowego lub trójfazowego systemu szynowego. Jest to podział zamknięty, co oznacza, że nie ma dodatkowego rozróżnienia na inne typy.

Jakie są zatem różnice? System jednofazowy jest znany z praktyki właściwie każdemu, kto chociaż raz zapalał światło. Mianowicie, oświetlenie szynowe cechuje się możliwością instalacji wielu źródeł światła (reflektorów) na jednej szynie. System jednofazowy pozwala na korzystanie z nich, ale nie w sposób wybiórczy. Oznacza to, że zapalając jeden z nich zapalamy automatycznie wszystkie. Również, gasząc jeden z reflektorów, zgaszeniu ulegają pozostałe. System trójfazowy nieco się różni. Jeśli, bowiem, zaopatrzymy się we włącznik światła z dwoma przyciskami, nie jesteśmy zmuszeni do jednoczesnego korzystania ze wszystkich reflektorów. W ten sposób możemy aktywować skrajne, środkowe lub naprzemienne źródła światła. Jest to możliwe dzięki trzem obwodom.

Wybór, należy więc do samego użytkownika, a dokonując go powinien kierować się głównie miejscem przeznaczenia oświetlania. Jeśli ma być ono stale naświetlone, to system jednofazowy sprawdzi się idealnie. Natomiast, zwolennicy różnego natężenia światła zdecydują się zapewne, na trójfazowe oświetlenie szynowe.

Konstrukcyjnie rzecz ujmując, różnice sprowadzają się do wielorakiej konstrukcji szynoprzewodu oraz włącznika światła.

Dobór stylistyki oświetlenia

Jak wspomniano, oświetlenie szynowe daje możliwość właściwie dowolnej konfiguracji względem długości, natężenia światła czy nawet miejsca montażu. Z uwagi na swoje walory jest często spotykane w biurach, centrach usługowych czy salach konferencyjnych. Dzięki łatwej i elastycznej konstrukcji może przyjmować rozmaity kształt. Najczęściej spotykamy układ w kształcie litery T, C, L bądź, najbardziej klasycznie, litery I.

Stylistyka jest, oczywiście, bardzo istotna, gdyż wraz z odpowiednim oświetleniem tworzy spójną całość, która ma służyć na co dzień. Ważny jest również dobór materiałów. Pomimo bardzo dużej oferty na rynku, konieczne jest, by wybierać zdecydowanie produkt wysokiej jakości. Dzięki temu zapewnimy sobie nienaganny wygląd i bezawaryjność oświetlenia szynowego na lata.

 

Mamy nadzieję, że dany artykuł był pomocny i ułatwi decyzję o zakupie systemu szynowego w sklepie www.novalamp.pl Pamiętaj, że zawsze chętnie odpowiemy na każde pytania, które mogły się pojawić podczas czytania tego artykułu i wspólnie pomożemy dobrać system szynowy, jakiego potrzebujesz.