Szynoprzewody, systemy szynowe, reflektorki na szynach…to wszystko skrywa jeden rodzaj oświetlenia – oświetlenie szynowe. Najczęściej kojarzy nam się z oświetleniem wystaw w galeriach handlowych czy obiektach usługowo-handlowych. Obecnie jednak zyskują na popularności i stają się elementem oświetlenia w prywatnych domach, z powodzeniem wykorzystywanych w salonach czy kuchniach. Zastosowanie systemów szynowych w prywatnych pomieszczeniach ma zarówno tyle samo zwolenników jak i przeciwników. W tym wpisie, przybliżmy najważniejsze zalety i cechy oświetlenia szynowego.

System szynowy tworzy układ na suficie, który pozwala na dowolną konfigurację i regulację. Zasilanie wielu lamp przy wykorzystaniu jednej linii (szynoprzewodu) jest bardzo dużym ułatwieniem, ponieważ nie wymaga wyciągania wielu punktów na etapie projektowania elektryki. W skład oświetlenia szynowego wchodzą:

- szynoprzewody,

- łączniki,

- zasilanie,

- zaślepki,

- uchwyty do mocowania,

- rozgałęźniki,

- oraz oprawy.

 

Powyższa lista nie powinna nikogo przerażać, ponieważ wbrew pozorom projektowanie i montaż systemu szynowego jest niezwykle prosty i szybki. Na samym początku jednak, należy poznać najważniejsze cechy oświetlenia szynowego.

Jednofazowy czy trójfazowy ?

 

Oświetlenie szynowe dzielimy na dwie kategorie:

- jednofazowe

- trójfazowe

 

Jaka jest różnica? Głownie polegająca na ilości jednocześnie włączanych źródeł światła, które zamontujemy na naszym szynoprzewodzie. Jednofazowy system szynowy umożliwia włączenie wszystkich źródeł światła, natomiast trójfazowy system szynowy daje nam dowolność konfiguracji dzięki trzem obwodom. Wybierając podwójny włącznik światła, możemy zapalić dowolne źródła: naprzemienne, skrajne lub tylko środkowe. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Jaka jest różnica? Głownie polegająca na ilości jednocześnie włączanych źródeł światła, które zamontujemy na naszym szynoprzewodzie. Jednofazowy system szynowy umożliwia włączenie wszystkich źródeł światła, natomiast trójfazowy system szynowy daje nam dowolność konfiguracji dzięki trzem obwodom. Wybierając podwójny włącznik światła, możemy zapalić dowolne źródła: naprzemienne, skrajne lub tylko środkowe. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

            Po najważniejszej decyzji dotyczącej kategorii systemu szynowego, musimy wybrać szynoprzewody natynkowe lub podtynkowe, o długości od 1m do 2m. Z zasady, szynoprzewody montowane są bezpośrednio do sufitu, jednak istnieje możliwość podwieszenia ich na specjalnych linkach, dzięki czemu w wysokich pomieszczeniach cała konstrukcja jest bardziej eksponowana. Projektując system szynowy w naszym domu, biurze czy obiekcie usługowo-handlowym, warto przyjąć plan kwadratu lub prostokąta i tworzyć układy w kształcie litery T, C, L, U czy proste I. Przed podjęciem decyzji o zakupie, należy zwrócić uwagę na dwa ostatnie aspekty. Kolorystyka, która powinna być spójna oraz dobór zestawu od jednego producenta, ponieważ nie wszystkie elementy dostępne na rynku pasują do danego szynoprzewodu.

Dodatki

 

Wiemy już, że w skład systemu szynowego wchodzi szyna i oprawa. Należy jednak pamiętać, że aby wszystko tworzyło spójną całość i abyśmy nie byli zaskoczeni przy montażu, niezbędne będą łączniki, które dzielimy na proste ( I ), oraz modele do budowy łamanych linii jak łączniki narożne ( L ), łączniki trójdrożne ( T ) oraz łączniki czterodrożne ( X ). Dzięki nim, możemy dowolnie zaprojektować układ naszego szynoprzewodu. Na samym końcu należy wymienić elementy montażu do sufitu, wejście zasilające oraz zaślepkę.

Oświetlenie szynowe – o krok przed zakupem

 

Wybór opraw powinien być ostatnim elementem projektowania naszego systemu szynowego. W tym wypadku, wszystko jest uwarunkowane indywidualnymi potrzebami Klienta. To idealne rozwiązanie zarówno pod względem praktycznym jak i estetycznym. Sprawdzi się w salonie, kuchni, korytarzu ale też i mniejszych przestrzeniach. Dowolność w ustawieniu i kierunku świecenia opraw pozwoli na oświetlenie wybranych miejsc jak blaty czy obrazy. Bezpośrednie acz nieoślepiające światło ułatwi wykonywanie codziennych zadań lub podkreśli wagę i charakter wybranych przedmiotów w naszym wnętrzu.

Oświetlenie szynowe jest często wybierane przez osoby, które cenią prostotę i użyteczność, a także wymagają prestiżu. Uniwersalność systemów szynowych zaowocowała szerokim zastosowaniem w biurach, obiektach usługowo-handlowych, hotelach i restauracjach, pubach i długo by jeszcze wymieniać…bo tak naprawdę, z systemami szynowymi spotykamy się praktycznie na każdym kroku.

 

Mamy nadzieję, że dany artykuł był pomocny i ułatwi decyzję o zakupie systemu szynowego w sklepie www.novalamp.pl Pamiętaj, że zawsze chętnie odpowiemy na każde pytania, które mogły się pojawić podczas czytania tego artykułu i wspólnie pomożemy dobrać system szynowy, jakiego potrzebujesz.