Salon może pełnić podobną funkcję, jak pokój dzienny, ale służy również przyjmowaniu gości. Z tego względu tak ważna jest odpowiednia aranżacja, której jednym z najważniejszych elementów jest dobrze dobrane oświetlenie. Pomaga stworzyć spójny wystrój wnętrza, nadaje mu przytulności oraz elegancji. Jest nieodzownym elementem mającym na celu podkreślenie nastrojowej, sprzyjającej relaksowi atmosferze. Podczas projektowania oświetlenia do salonu coraz więcej osób decyduje się na więcej niż jedno źródło światła – wiszący centralnie żyrandol zastępowany jest przez inne rodzaje oświetlenia w asyście innych typów lamp, ale utrzymanych w tej samej stylistyce, co oświetlenie  główne.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenia salonu?

Dokonując wyboru lamp do salonu, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane, wymiar, design dopasowany do aranżacji wnętrza oraz barwę światła. W przypadku, kiedy podjęta została decyzja o kilku źródłach światła w pomieszczeniu, powinny być one identyczne lub posiadać element wspólny, jak chociażby materiał, z którego zostały wykonane czy kolor. W przypadku niewielkich wymiarów salonu warto zrezygnować z lamp i żyrandoli o pokaźnych rozmiarach czy masywnych abażurach, a zamiast tego postawić na kilka mniejszych źródeł światła, jak lampy punktowe, typu pająk czy kilka małych. Będzie tutaj pasował również klasyczny żyrandol. We wnętrzach o dużych wymiarach można pokusić się o lampy posiadające masywne formy, rozłożyste, zwisające czy kilka różnych, uzupełniających się źródeł światła. Zrezygnować jednak należy z drobnych plafonów, lamp przyściennych czy drobnego oświetlenia punktowego, jak oprawy podtynkowe typu oczka

Jakie oświetlenie wybrać?

Jeśli salon jest pomieszczeniem łączonym lub otwartym, można pokusić się o dodatkowe oświetlenie przyścienne, jak chociażby kinkiety, lampy podłogowe czy lampy stołowe umieszczone na szafkach RTV lub konsolach. Efekt zależy również od rodzaju głównego oraz dodatkowego oświetlenia – lampy ze źródłem światła skierowanym ku górze będą dawały bardziej rozproszone światło, z kolei klosze wielopunktowe idealnie doświetlą kilka sfer. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu oświetleniu można nie tylko stworzyć przytulny i relaksujący klimat, ale też wpłynąć na wizualny odbiór wnętrza salonu. Z racji tego, że oświetlenie buduje również nastrój panujący w pomieszczeniu, wszystko musi być starannie przemyślane już na etapie projektu, aby uniknąć później nieprzyjemnych niespodzianek. Dobrze rozplanowane światła podkreślą walory aranżacji, co jest szczególnie istotne w przypadku salonu, który jest flagowym pomieszczeniem każdego domu.

O czym pamiętać podczas projektowania oświetlenia w salonie?

Projektując oświetlenie do salonu, warto pamiętać o kilku szczegółach, które mogą znacznie wpłynąć na aranżację pomieszczenia i praktyczne oświetlenie:

 • Stosując lampy o transparentnych kloszach dających rozproszone światło o jasnej barwie, można sprawić, że wnętrze zostanie optycznie powiększone.
 • Kierując źródło światła ku stropowi, optycznie można zwiększyć wysokość salonu, a kiedy stosuje się lampy wiszące ze źródłem światła skierowanym ku podłodze, optycznie obniża się strop. Dodatkową zaletą są sufity pomalowane na biało, gdyż działają niczym duży ekran odbijający i multiplikujący światło w pomieszczeniu, co uczyni je lepiej oświetlonym.
 • Do przestronnego salonu dobrze wybrać lampę z wieloma żarówkami, której snop światła będzie rozproszony w kilku kierunkach. Dodatkowym atutem będzie tutaj lampa z możliwością regulacji kąta padania światła, co pomoże dostosować oświetlenie do indywidualnych potrzeb.
 • Umieszczenie dodatkowego oświetlenia wzdłuż jednej ze ścian, na przykład w formie kinkietów, pomoże zmienić proporcje wąskiego salonu i optycznie go poszerzy.
 • Lampy z kloszem nieprzepuszczającym światła skierują jego snop w konkretne punkty, oświetlając ograniczoną przestrzeń pomieszczenia, tworząc tym samym bardziej przytulny i nastrojowy klimat.
 • Zastosowanie ściemniaczy przy włącznikach lamp sufitowych pomoże w dozowaniu pożądanej ilości światła. Takie rozwiązanie jest również dobre pod względem aranżacyjnym, gdyż umożliwia łatwą zmianę atmosfery w pomieszczeniu w zależności od okazji.
 • Lampy umieszczone blisko luster ściennych stworzą grę świateł, która pomoże optycznie powiększyć wnętrze.
 • Lampy stojące umieszczone przy parapecie okna pomogą optycznie przesunąć granice salonu, otwierając go również na świat – takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie we wnętrzach bez aranżacji okiennych w postaci zasłon czy firan.
 • Niezależnie od modelu klosza lamp wiszących nie powinien znajdować się na wysokości mniejszej niż 200 cm nad podłogą w celu uniknięcia zahaczania i lepszego rozprowadzenia snopu światła po salonie.
 • Lampy o odważniejszym designie i kolorystyce nadadzą wnętrzu charakteru, skupiając na sobie część uwagi, co wizualnie zmieni salon w miejsce tętniące życiem i odwróci uwagę od mniej ciekawych elementów. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych, o prostych formach lub monochromatycznych, w których kolorowy akcent istotnie zmienia odbiór całej aranżacji.

Czym są strefy świetlne salonu? Jakie oświetlenie w nich umieścić?

Wybierając oświetlenie do salonu, warto pamiętać, że ma ono cechować się nie tylko wysoką funkcjonalnością, ale również walorami dekoracyjnymi. Musi być także dopasowane do wymiarów i aranżacji wnętrza. W ostatnich latach pojawił się trend, który diametralnie, sukcesywnie zmienia użytkowość i wystrój przestrzeni salonowych. Są nim mianowicie tak zwane cztery strefy świetlne salonu i obejmują one:

 • Strefę relaksu;
 • Strefę hobby;
 • Strefę jadalni;
 • Strefę dodatkowych punktów świetlnych.

Istotnym punktem pierwszej ze stref jest oświetlenie miejsca wypoczynkowego, jak kanapa i fotele. Światło może być tutaj bardziej nastrojowe, co uzyskamy za pomocą lamp podłogowych z abażurem lub niewielkich lamp punktowych czy kinkietu. Druga ze sfer powinna być dobrze oświetlona – najczęściej znajduje się blisko głównego źródła światła, a więc lampy sufitowej wiszącej, żyrandolu czy plafonu, żeby zapewnić odpowiednią ilość światła. Trzecia z nich powinna być umieszczona wzdłuż stołu, przy którym spożywa się posiłki (jeżeli jadalnia jest oddzielona od salonu, ten punkt można pominąć). Ostatnia sfera ma bardziej charakter dekoracyjny i zazwyczaj jest to sfera najbardziej oddalona od pozostałych źródeł światła – może być to lampka koło telewizora, blisko regału z książkami czy płytami z muzyką.