Sypialnia jest niezwykle ważnym pomieszczeniem w całym domu, gdyż służy do odpoczynku po ciężkim dniu pełnym pracy, nauki czy obowiązków domowych. W celu uzyskania efektywnego wypoczynku nie można pozostawić doboru oświetlenia losowi – musi być ono tak przemyślane, aby umożliwić wyciszenie się, ukojenie nerwów i zapewnić łatwiejsze zasypianie. Oświetlenie do sypialni musi współgrać z całością, żeby zapewnić pełen komfort i umożliwić łatwe zrelaksowanie się w tym pomieszczeniu.

Cechy charakterystyczne oświetlenia do sypialni

Sypialnia kojarzy się z miejscem pełnym spokoju i przytulnej atmosfery. Zazwyczaj urządzona jest w taki sposób, aby ograniczyć czynniki utrudniające wypoczynek – ich wystrój jest zazwyczaj bardziej minimalistyczny niż pozostałych pomieszczeń, dobrane barwy mają ułatwiać zasypianie, a łóżko stanowiące centrum tego pomieszczenia – być wygodne. Nie bez znaczenia pozostaje jednak również oświetlenie, które powinno zostać starannie dobrane w celu zapewnienia maksymalnego wypoczynku dla zmęczonych oczu, jednocześnie umożliwiając swobodne korzystanie z pomieszczenia.

Barwa światła

Z racji tego, że sypialnia jest pomieszczeniem przeznaczonym głównie odpoczynkowi, niezwykle istotną rolę odgrywa dobór oświetlenia o odpowiedniej barwie. Spośród wszystkich możliwości do sypialni najlepiej nadaje się barwa dzienna ciepła, czyli do 3300 Kelwinów. Takie światło działa na nas odprężająco, zwiększa wydzielanie melatoniny i przygotowuje nasz organizm do snu. Światło w sypialni nie może być również zbyt intensywne, gdyż sztuczne oświetlenie o dużej mocy powoduje szybkie przemęczanie oczu, a u niektórych osób może wywoływać bóle głowy.

Rozmiar sypialni

W zależności od rozmiaru sypialni dobiera się inny rodzaj oświetlenia. W małych wnętrzach źle dobrana lampa może optycznie jeszcze bardziej zmniejszyć pomieszczenie. Ważne jest zatem, aby dobrać odpowiednio dużą lampę, żyrandol czy kinkiet, aby optycznie nie zajmowały zbyt dużo miejsca czy nie oświetlały zbyt silnie sypialni, utrudniając wypoczynek. Dlatego też warto postawić przede wszystkim na nieduże lampy przysufitowe o prostym formacie, jak plafony, szklane lampy przysufitowe czy wiszące abażurowe. W przypadku bardzo małych pomieszczeń, zamiast plafonu można zastosować kilka mniejszych lamp punktowych. Z kolei do przestronnych sypialni polecamy dobrać takie oświetlenie, żeby nie sprawiało wrażenia pustego czy mało przytulnego wnętrza. Śmiało można postawić na duże lampy przysufitowe z abażurem, szklane plafony, a nawet na kilka kinkietów. Można zastosować więcej niż jedną lampę przysufitową (tutaj należy pamiętać, żeby były takie same lub dopasowane stylistycznie) czy jako dodatkową umieścić wolno stojącą lampę podłogową z abażurem.

Wysokość stropu w sypialni

Następnym typem pomieszczeń są wnętrza o wysokim stropie (powyżej 2,8 m wysokości). Aby takie sypialnie były dobrze oświetlone, warto zdecydować się na główne oświetlenie w postaci lampy przysufitowej wiszącej, dostosowanej długością do wysokości sufitu. Sprawdzą się również lampy z dużą ilością punktów światła, z dużym kloszem czy o wymyślnych lub rozłożystych kształtach, jak chociażby żyrandole czy lampy typu pająk. Sprawdzą się również masywne lampy wiszące oraz typu tuba podkreślające wysokość pomieszczenia. Wysokie stropy są obecne przede wszystkich we wnętrzach w stylu loftowym, industrialnym i skandynawskim, dlatego też warto postawić na wiszące lampy industrialne. Dodatkowo, oświetlenie sypialni można dopełnić lampkami nocnymi pasującymi do aranżacji. W takich wnętrzach należy unikać oświetlenia punktowego, niskich lamp wiszących czy oświetlenia szynowego, które w takich pomieszczeniach nie dostarczą odpowiedniego światła.

Wybierając oświetlenie do sypialni o niskich stropach (poniżej 2,7 m wysokości), należy przede wszystkim unikać lamp wiszących o zbyt dużej rozłożystości oraz zbyt masywnej formie. W takich wnętrzach najlepiej sprawdzą się lampy przysufitowe z dużymi kloszami, o efektownych formach czy też plafony. W niewielkich sypialniach można pokusić się o kinkiety z abażurem. Przy dobieraniu oświetlenia do pomieszczeń o wysokości mniejszej niż 2,6m należy uważać, żeby nie rpzesadzić z rozmiarem lampy, która może dodatkowo optycznie obniżyć strop czy zmniejszyć funkcjonalność, jak blokowanie pełnego otwierania szafek.

Oświetlenie wnętrz łączonych i otwartych

Mogłoby się wydawać, że wybór oświetlenia do wnętrz łączonych i otwartych jest proste, jednak nic bardziej mylnego! Są to często pomieszczenia pozbawione drzwi lub bez jakiejkolwiek ścianki działowej – na przykład sypialnia otwarta na przedpokój czy połączona z pokojem dziennym lub salonem. Chociaż lampy w takich pomieszczeniach mogą być różne, muszą tworzyć przede wszystkim wspólny koncept dla obu części czy pomieszczeń – warto więc dobrać lampy w tym samym stylu, które będą tworzyły całość. Planując układ oświetlenia, należy podzielić pomieszczenie na strefy, co ułatwi jego dobór – na przykład sypialnia połączona z salonem powinna mieć mniej intensywne oświetlenie niż część z salonem, a barwa światła powinna w obydwu pomieszczeniach być biała i ciepła lub na pograniczu ciepłej z neutralnym, gdyż również pod tym względem oświetlenie powinno być dopasowane. Jeśli część głównego oświetlenia w salonie jest bardziej intensywna, nie ma potrzeby montażu w części sypialnianej tak samo dużej lampy – wystarczy mniejsza i uzupełniająca wolnostojąca podłogowa albo kinkiety utrzymane w podobnej stylistyce. Sprawdzi się również oświetlenie punktowe typu pająk oraz większe lampki nocne – dużo zależy od tego, jak rozmieszczone jest oświetlenie w części salonu i jak dużo tego światła dociera do sypialni. Należy sobie również zadać pytanie, jak bardzo oświetlona może być część do spania, jeśli w salonie zgasimy wszystkie światła. Podobnie ma się sytuacja w pomieszczeniach łączonych, jednak tutaj w obydwu z nich należy umieścić oświetlenie główne (najlepiej sufitowe) w przeciwieństwie do pomieszczeń otwartych, w których nie występują ściany je rozdzielające.