Jadalnia jest niezwykle istotnym i często używanym pomieszczeniem w domu, gdyż służy nie tylko spożywaniu posiłków, ale stanowi również centrum spotkań z bliskimi, a niekiedy również miejsce rozrywki. Niezależnie od tego, czy jest połączona z kuchnią lub salonem, czy też stanowi osobne pomieszczenie, niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale również spełni funkcję dekoracyjną, dopełniającą aranżację wnętrza. Oświetlenie jadalni ma znaczący wpływ dla panującej w niej atmosfery, dlatego też dobór i umiejscowienie źródeł światła powinno być dokładnie przemyślane już na etapie budowy, a nawet projektowania wnętrza w celu korzystnego rozmieszczenia instalacji elektrycznej.

Na co zwrócić uwagę, dobierając oświetlenie do jadalni?

Wybierając oświetlenie do jadalni, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, które pomogą uzyskać pożądany efekt estetyczny, a jednocześnie w pełni funkcjonalne w codziennym użytku wnętrze. Oświetlenie umieszczone nad stołem pomaga wizualnie oddzielić tą przestrzeń od kuchni czy salonu, a jednocześnie umożliwia wygodne spożywanie codziennych lub odświętnych posiłków niezależnie od pory dnia. Dobór oświetlenia do jadalni otwartej czy też połączonej z innym oświetleniem będzie podobny, jak w przypadku oddzielnych pomieszczeń przeznaczonych na jadalnię, dlatego też warto skupić się na istotnych szczegółach, które łącznie sprawią, że przestrzeń ta będzie przytulna i relaksująca.

Barwa światła i ilość Kelwinów

Barwa światła obejmuje rodzaje bieli i ich temperaturę barwową, określaną również jako parametr światła bieli emitowany przez światło naturalne oraz sztuczne. Niska temperatura barwowa bieli, sięgająca ok. 3000 Kelwinów, będzie miała odcień ciepły, bardziej słoneczny i zbliżony do żółci, z kolei wysoka temperatura barwowa światła, sięgająca około 6500 K, będzie miała barwę chłodną, której światło będzie bardziej zbliżone do odcieniu niebieskiego. Jako że oświetlenie o chłodnej barwie pobudza do działania i jest stosowane raczej w miejscach pracy i edukacji, do jadalni sprawdzi się źródło światła o ciepłej barwie. To ono jest odpowiedzialne za poczucie ciepła i odprężenia, pozwala więc łatwiej się zrelaksować. Posiłki w takim świetle również wyglądają bardziej apetycznie i korzystnie, dlatego też jest ono stosowane również we wszelkiego rodzaju lokalach gastronomicznych oraz na stoiskach garmażeryjnych, w piekarniach itp. Nic więc dziwnego, że bardzo ciepła barwa wybierana jest również do jadalni, która służy wypoczynkowi, spożywaniu posiłków, rozrywce oraz spotkaniom towarzyskim. Najkorzystniejsza do jadalni okaże się lampa o barwie ciepłej białej, bliskiej ok. 3000 K, przypominającej barwą zachodzące słońce. Sprawdzi się w roli głównego źródła światła w pomieszczeniu w postaci lamp sufitowych, klasycznych żyrandoli czy plafonów. Jeżeli jednak w jadalni mają odbywać się również romantyczne kolacje we dwoje i inne, bardziej nastrojowe spotkania, warto postawić na oświetlenie o temperaturze ok. 1000-2000 K przypominające światło świecy – jest to dość ciemne, ale jednocześnie niezwykle nastrojowe oświetlenie. Ten rodzaj światła sprawdzi się idealnie w postaci lampy na stół do jadalni bądź w towarzystwie kinkietów czy innych lamp ściennych.

Wielkość stołu i kształt blatu

Wbrew pozorom, wielkość stołu oraz kształt blatu odgrywają niezwykle istotną rolę w doborze odpowiedniego oświetlenia do jadalni. Okrągłe stoły bądź o niewielkich rozmiarach idealnie sprawdzą się w połączeniu z pojedynczymi punktami oświetleniowymi o dużym kloszu lub masywnej oprawie. Do takiego zestawienia idealnie sprawdzą się zawieszone niżej lampy sufitowe z rozłożystym kloszem (może być również szklany, półtransparentny), plafony oraz lampy sufitowe nowoczesne. Z kolei do większych blatów oraz prostokątnych, kwadratowych i owalnych sprawdzą się lampy z wieloma ogniskami świetlnymi, żyrandole z kryształowym abażurem, oświetlenie punktowe typu pająk, żyrandole świecznikowe oraz ciąg kilku lamp z kloszem zachowanych w podobnym stylu. W przypadku większych stołów można dopełnić oświetlenie jadalni niewielkimi lampami na stół.

Rodzaj materiałów, z jakich wykonany jest stół

Światło padające na powierzchnię stołu zmniejsza bądź zwiększa luminancję olśnienia światła (jest to wrażenie, jakie wywołuje snop światła odbijający się od powierzchni i trafiający do oka obserwatora). Efekt jest zależny od materiału, z jakiego został wykonany stół, koloru oraz połysku. Blat matowy pochłania odbijający się snop światła, z kolei połyskliwy go odbija i może oślepiać osoby siedzące przy stole, dlatego w przypadku stołów o wysokim połysku lepiej zdecydować się na lampę z abażurem lub kloszem o dużej rozłożystości, aby nie skupiała zbyt mocno światła w jedno miejsce. Można też wybrać światła skierowane ku stropowi pomieszczenia - wówczas nie będą odbijały się od połyskliwych powierzchni. Z kolei przy blatach matowych można postawić nie tylko na lampy o intensywnym świetle czy z nieprzezroczystym kloszem, ale też sufitowe, wiszące dość nisko. 

Kształt i kolorystyka lampy

W przypadku klosza lampy o ciemnej barwie światło jest pochłaniane, z kolei przy modelach o jasnym abażurze snop światła odbija się i rozprasza po pomieszczeniu. Z tego względu dobrym połączeniem będzie blat o wysokiej połyskliwości z lampą o czarnym kloszu bądź matowy z oświetleniem o kloszu białym czy w innym, bardzo jasnym kolorze. Jeżeli chcesz postawić na światło bardziej rozproszone, lepiej wybrać model lampy o rozłożystym kloszu lub abażurze, a jeśli skupione – o wąskim, długim i nietransparentnym. Im węższy klosz, tym mniejszy zasięg światła, które oświetla pomieszczenie. Z kolei bardziej rozłożyste mają większy zasięg i nadają się w szczególności do większych jadalni.