Jakie światło lepsze ciepłe czy zimne dla oczu?

O oczy powinniśmy dbać – tę prawidłowość zna każdy, jednak nie wszyscy zgodnie z nią postępują na co dzień. Co w takim razie powinniśmy zrobić, aby nasz wzrok był jak najdłużej sprawny? Przede wszystkim musimy zadbać o możliwie najlepsze oświetlenie, aby nie nadwyrężać nadmiernie naszych oczu nie tylko w trakcie czytania, ale też codziennego funkcjonowania. Jaka jest zatem najzdrowsza barwa światła dla naszego wzroku?

Zdrowe oświetlenie dla naszych oczu

Najlepszą opcją jest wykorzystywanie naturalnych promieni słonecznych. Nie jest jednak tajemnicą, że nasz styl życia sprawia, że coraz więcej czasu spędzamy przy oświetleniu sztucznym, tym bardziej biorąc pod uwagę warunki naturalne w Polsce, przede wszystkim w okresie zimowym. Wtedy przez większość dnia jest ciemno, a z reguły nikt nie chodzi spać zaraz wtedy, gdy ściemni się za oknem, dlatego co najmniej przez kilka godzin funkcjonujemy przy świetle sztucznym.

Szukając odpowiedzi na pytanie o zdrowe oświetlenie dla naszych oczu, możemy się natknąć na kolejną zagadkę – jakie światło jest lepsze dla oczu – ciepłe czy zimne? Odpowiadając zgodnie z prawdą na to pytanie, należy powiedzieć, że tak naprawdę najczęściej żadne z nich. Najlepszą opcją jest wybór barwy neutralnej, która w największym stopniu będzie zbliżona do naturalnych promieni słonecznych. Jej wartość podaje się w Kelwinach, a przedział, w jakim umieszcza się neutralną barwę, to 3300 do 5300 K. Warto także dodać, że w przypadku chęci zakupu oświetlenie ledowego, możemy natknąć się na inne oznaczenia. Wtedy warto wybrać te żarówki, które będą zawierały symbol CDL (Cool DayLight), czyli światło zbliżone do dziennego.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze zdrowego oświetlenia?

Omówiliśmy już kwestię barwy światła, jednak nie jest to jedyny czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę z myślą o stanie naszego wzroku. Innymi istotnymi cechami są także:

  • natężenie światła, mierzone w luksach;
  • strumień świetlny, który wyrażany jest w lumenach i bezpośrednio związany z natężeniem oraz oświetlaną powierzchnią;
  • współczynnik oddania światła CRI, który wyrażany jest w Ra i oddaje stopień odwzorowania naturalnych barw.

Jakie światło do czytania?

Pierwszy z wymienionych wcześniej czynników, czyli natężenie światła, ma bardzo duże przełożenie na możliwość swobodnego czytania i braku negatywnego wpływu na nasz wzrok w trakcie tej czynności. Mianowicie zbyt słabe natężenie światła może skutkować tym, że litery będą niewyraźne, a przez to nasze oczy będą musiały mocniej się wysilić, aby cokolwiek dostrzec. W dłuższej perspektywie czasowej z pewnością nie będzie to dla nich korzystne. Dlatego też wybierając światło do czytania, powinniśmy zastosować natężenie światła o parametrach 300-500 luksów.

Rodzaj pomieszczenia a oświetlenie

Nie tylko rodzaj wykonywanej czynności ma znaczenie przy wyborze rodzaju żarówki – także typ pomieszczenia powinien mieć spory wpływ na podejmowane przez nas decyzje w zakresie zdrowego oświetlenia, w szczególności w zakresie barwy światła. Przykładowo barwa ciepła sprawdzi się w pomieszczeniach, w których przede wszystkim chcemy wypocząć, a są to najczęściej sypialnia oraz salon. W pokojach przeznaczonych do pracy sprawdzą się barwy zimne – gabinet, biuro to najlepsze miejsca do ich wykorzystania. W pozostałych pomieszczeniach – kuchni, łazience czy korytarzach - barwy neutralne powinny królować. Ta ostatnia opcja, jak już wcześniej wspomnieliśmy, ze względu na swoje właściwości zbliżone do światła naturalnego może być stosowana właściwie w każdym pomieszczeniu.

Najkorzystniejsza opcja – oświetlenie ledowe

Zdrowe oświetlenie, a jednocześnie ekonomiczne i mające szerokie zastosowanie – takie cechy spełniają właśnie żarówki ledowe. To nowoczesna propozycja, która nie bez przyczyny jest obecnie najpopularniejszym wyborem przy zakupie źródła światła do swojego domu czy mieszkania. Pozwala ochronić wzrok, a jednocześnie pobiera stosunkowo niewielką ilość energii, co przekłada się na dużo niższe koszty eksploatacji. Poza tym są one wszechstronne – można z nich korzystać praktycznie we wszystkich domowych pomieszczeniach. Wśród nich sprawdzą się szczególnie lampy sufitowe ledowe.

Podsumowanie

Najzdrowsza barwa światła dla naszych oczu to naturalne promienie słoneczne. Nie zawsze możemy z nich korzystać, dlatego powinniśmy pomyśleć o innych opcji zdrowego oświetlenia, choć najlepszą z nich jest wykorzystanie barwy neutralnej. Pod uwagę powinniśmy wziąć również rodzaj pomieszczenia, a także typ wykonanej czynności, takiej, jak chociażby czytanie. Oprócz barwy światła istotne są również inne parametry, do których należy przede wszystkim natężenie światła, strumień świetlny, a także współczynnik oddania światła CRI.

Obecnie najlepiej wszystkie wymienione wymagania spełnia oświetlenie ledowe. Jest ono najzdrowszym światłem dla oczu, a także korzystnym z punktu widzenia ekonomicznego. Dlatego też warto pomyśleć o zamontowaniu takich żarówek w swoim domu, chociażby lamp wiszących LED.