Jeśli chodzi o projektowanie oświetlenia domów, w przeciągu ostatnich lat nastąpiły duże zmiany, owocując w nowoczesne technologicznie rozwiązania. Jeszcze 20 lat temu w większości domach montowane były przede wszystkim lampy wiszące lub sufitowe, które pełniły jedynie funkcję oświetlenia pomieszczeń. W ostatnich latach trendy aranżacji wnętrz diametralnie się zmieniły i zostały urozmaicone nie tylko o nowe style projektowania, ale również oświetlenia. Coraz większą popularnością cieszą się oprawy podtynkowe. Nie w każdym wnętrzu będą jednak stanowiły dobre rozwiązanie, podobnie jak nie do każdego będą pasowały lampy wiszące. Jak w takim razie poznać, które z tych rozwiązań bardziej pasuje do wnętrza Twojego domu?

Oprawy oświetleniowe podtynkowe – charakterystyka

Oprawy oświetleniowe idealnie sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Oprawy podtynkowe typu oczka są bardzo dyskretne, a jednocześnie pozwalają na skuteczne, miejscowe oświetlenie wybranego obszaru. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru dają bardzo dużo światła. Najczęściej montowane są w salonach, kuchniach, łazienkach, sypialniach i przedpokojach. Z racji ulokowania ich pod tynkiem zajmują znacznie mniej miejsca, zapobiegając zahaczeniu. Nadają się zatem do pomieszczeń o niskim stropie (o wysokości 2,6 m i mniej). Często ten rodzaj lamp daje możliwość ustawienia kąta padania snopu światła w dowolnym kierunku.

Oprawa sufitowa podtynkowa jest montowana głębiej niż jej natynkowa wersja - w ścianie bądź suficie. Chociaż ten rodzaj oświetlenia wyróżnia się trudniejszym montażem, jego wybór jest zasadny. Lampy są w estetyczny sposób schowane, dając wyłącznie nieograniczone niczym światło. Prezentują się bardzo ciekawie.

Oprawy oświetleniowe podtynkowe – zastosowanie

Oprawa podtynkowa to również idealne rozwiązanie we wnętrzach z sufitem podwieszanym. W połączeniu z tym typem lampy uzyskuje się bardzo funkcjonalne i eleganckie oświetlenie rozjaśniające całe pomieszczenia. Ten rodzaj lamp jest dość drobny oraz ma wiele ognisk oświetlenia. Sprawdzi się w szczególności we wnętrzach niskich, z podwieszanym stropem, o raczej minimalistycznym wykończeniu. Można je wykorzystać również w mieszkaniach o mniejszym metrażu, gdyż nie będą go optycznie pomniejszać. To bardzo dyskretny rodzaj oświetlenia, gdzie oczom obserwatora ukazuje się głównie sama oprawa oraz emanujące z niej światło. Pozwala to na uniknięcie ekspozycji nieatrakcyjnego wizualnie zawieszenia, jak niekiedy w przypadku lamp wiszących. Ze względu na swój uniwersalny charakter lampy podtynkowe mogą być zastosowane praktycznie w każdym rodzaju pomieszczenia przy odpowiedniej aranżacji. Dostępne są w różnych barwach światła – od ciepłej, przez neutralną, aż po zimną. Mogą wykazywać również zróżnicowaną moc, dzięki czemu można dobrać je zarówno do pomieszczeń przeznaczonych na pracę i edukację, jak i zarezerwowanych do wypoczynku. Oprawy podtynkowe typu oczka dostępne są w wersjach z różną liczbą lampek, dzięki czemu każdy znajdzie propozycję pasującą do aranżacji wnętrza i jego wielkości. Sprawdzą się również w łazienkach, gdzie ze względu na wysoką wilgotność lepiej postawić na oświetlenie wbudowane w strop bądź ścianę, gdyż istnieje mniejsze ryzyko dostania się wody do instalacji elektrycznej.

Jeśli chodzi o rodzaje opraw świetlnych podtynkowych, wyróżnia się dwa typy – lampy halogenowe i oświetlenie podtynkowe LED. Dostępne są również dwa rodzaje opraw podtynkowych pod względem ich przeznaczenia – wewnętrzne i zewnętrze. Pierwsze z nich można wykorzystać do montażu wewnątrz domu lub mieszkania, drugie zaś na zewnątrz jako oświetlenie tarasów, ogrodów zimowych, balkonów czy innych obiektów przydomowych.

Czym charakteryzują się lampy wiszące?

Obecnie lampy wiszące są nie tylko praktyczne, ale stanowią istotny element aranżacji nowoczesnych wnętrz. Pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale pomagają w optycznym pomniejszeniu zbyt wysokich stropów oraz dostarczają źródła światła tam, gdzie konieczne jest doświetlenie konkretnych punktów. Nie powodują ogrzewania stropu, dlatego są idealnym rozwiązaniem do powierzchni pokrytych PCV oraz innymi materiałami podatnymi na wyższe temperatury. Wiele modeli lamp wiszących ma regulowaną wysokość, co umożliwia z kolei ich łatwe ustawienie w optymalnej odległości od podłogi czy powierzchni roboczej. Podczas przeprowadzki do nowego miejsca czy remontu można je natomiast dostosować do innego pokoju lub zmienić ich wysokość w celu dopasowania do nowych aranżacji. Warto również wspomnieć, że tego rodzaju podwieszane źródła światła są częściej stosowane w pokojach o zwykłym lub wysokim suficie. Z kolei w pomieszczeniach o niedużej wysokości takie lampy umieszcza się tylko nad stołami lub innymi powierzchniami.

 Zastosowanie lamp wiszących

Dzięki ogromnej popularności tego typu oświetlenia można bez problemu znaleźć model pasujący do każdego rodzaju wnętrz – niezależnie od tego, czy utrzymane są w stylu klasycznym, nowoczesnym, modern classic, minimalistycznym czy też glamour albo vintage. Do każdego znajdzie się bogaty wybór lamp wiszących. W ostatnich latach modele tego typu oświetlenia o masywnej, surowej budowie lub typu pająk cieszą się niebywałą popularnością w najmodniejszych stylach aranżacji wnętrz, jak skandynawski czy loftowy (zwany również industrialnym). Warto wspomnieć również, że są one niezawodnym elementem oświetlenia do jadalni, gdzie umieszczone nad stołem znacznie lepiej skupiają snop światła na wyznaczonej powierzchni niż lampy podtynkowe czy sufitowe. Z tego względu często montowane są również nad wyspą kuchenną, blatem kuchennym, stolikiem kawowym bądź ławą. Takie rozwiązanie dodaje przytulności i elegancji, a także jest niezwykle praktyczne.