Oprawy podtynkowe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz montażu.

   Oczka sufitowe to szczególny rodzaj oświetlenia, który doskonale sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, w których zainstalowano całościowy lub częściowy sufit podwieszany. Użyte w nich źródła światła zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Halogeny sufitowe doskonale sprawdzą się w salonie, kuchni, sypialni, łazience ale również w przestrzeniach komercyjnych. W niniejszym wpisie zapoznacie się z rodzajami oczek sufitowych i sposobami ich montażu.

Oprawy podtynkowe

Rodzaje opraw podtynkowych

 

   Oczka podtynkowe ze względu na ich funkcjonalność podzielić można na dwa zasadnicze rodzaje:

oprawy stałe, w których nie ma możliwości zmiany kierunku świecenia,

oprawy regulowane, których kąt świecenia można w pewnym zakresie ustawiać.

 

   Oprawy podtynkowe możemy również pogrupować pod względem kształtu oprawy i ilości punktów świecenia. Rozróżniamy więc:

Oprawy podtynkowe okrągłe, prezentują uniwersalny styl i pozwalają w sposób atrakcyjny oświetlić kuchnię, pokój, przedpokój, korytarz czy inne pomieszczenie. To mała oprawka wpuszczana w sufit o wszechstronnym zastosowaniu w wielu aranżacjach wnętrz, 

Oprawy podtynkowe kwadratowe z możliwością łatwej wymiany źródła światła. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się jako oświetlenie mieszkania, biura czy sklepu.

Oprawy podtynkowe podwójne umożliwiają montaż dwóch żarówek. Są one niezwykle efektownym elementem dekoracyjnym, który pozwoli stworzyć wiele ciekawych aranżacji bez zajmowania dużej powierzchni montażowej.

Oprawy halogenowe potrójne dostępne w naszym sklepie to szeroka gama różnorodnych wzorów, wielkości i kolorów. Zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu staną się elementem oświetlenia, który przez lata nie będzie tracił na swoim wyglądzie.

 

Jaką średnicę powinien mieć otwór pod oczko podtynkowe?

 

Otwór pod halogen powinien mieć odpowiednią średnicę, przystosowaną do konkretnego modelu oprawek halogenowych. Jeżeli montujemy oczka stałe, uniwersalna średnica ich otworu montażowego wynosić będzie około 60-65 mm.

Oprawy halogenowe regulowane, ze względu na możliwość zmieniania kąta świecenia, mają nieco większą średnicę otworu montażowego w zakresie 80-85 mm. Przytoczone dane to najpopularniejsze wymiary opraw halogenowych, w których zamontujemy żarówki LED o średnicy 50 mm (GU10 MR16).

Oprócz nich dostępne są także małe oczka sufitowe z żarówkami o średnicy 35 mm (GU11 MR11), których otwór pod oprawkę w wersji stałej powinien mieć około 40-45 mm, a w wersji ruchomej około 63 mm. 

Podane wyżej wymiary otworów pod oczka sufitowe mają charakter przybliżony, dlatego zawsze należy opierać się przede wszystkim na danych podanych przez producenta lub zapytać naszych doradców.

Przygotowanie do montażu opraw podtynkowych

1. Planowanie

Montaż oprawy halogenowej należy rozpocząć od rozplanowania położenia halogenów na suficie podwieszanym i rozprowadzenia instalacji elektrycznej. Oprócz prawidłowego ich rozstawienia ze względu na sposób oświetlania powierzchni pomieszczenia, trzeba pamiętać o zostawieniu odpowiedniej przestrzeni między sufitem a sufitem podwieszanym, aby halogen się w niej zmieścił. Wysokość standardowa halogenu to około 6 cm, ale zdarzają się i wyższe np. ok. 8 cm, z kolei gniazdo GU10 to kolejne 1,6 cm. Wspomniana przed momentem przestrzeń, powinna być nie mniejsza niż około 8 - 10 cm.

2. Narzędzia

Do zainstalowania oczek sufitowych będziesz potrzebował następujących narzędzi i części:

·         otwornica,

·         próbnik napięcia,

·         śrubokręt z probówką

·         nóż tapicerski,

·         śrubokręt, 

·         oprawa podtynkowa z gniazdem żarówki lub wbudowanym źródłem LED 

Montaż oczek sufitowych w czterech krokach:

 

KROK 1 - Wyznaczenie punktów montażowych oprawek, a następnie naniesienie ich na sufit.

Należy dokładnie zaznaczyć ołówkiem miejsca wycinania otworów i sprawdzić, czy są równomiernie rozmieszczone, a następnie przy pomocy otwornicy wyciąć je w suficie podwieszanym. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać średnicę otworu podaną w instrukcji produktowej. Uważajmy też, aby podczas wycinania nie uszkodzić przewodów elektrycznych lub aluminiowych profili tworzących konstrukcję nośną naszej zabudowy.

KROK 2 - Podłączenie do instalacji elektrycznej

Po wycięciu otworów należy podłączyć gniazda żarówek do istniejącej instalacji elektrycznej. Należy pamiętać aby przed podłączeniem sprawdzić czy w instalacji mamy wyłączone zasilanie!

KROK 3 - Montaż opraw

Kolejnym krokiem jest montaż opraw oświetleniowych. To bardzo proste zadanie - należy wygiąć sprężynki montażowe oprawki maksymalnie w górę, następnie wsunąć je w otwór w suficie Po umieszczeniu w otworze, klipsy rozszerzą się i będą trzymać całą oprawę na swoim miejscu.

KROK 4 - Montaż żarówek

Ostatnim krokiem jest zamontowanie żarówek w oprawkach. Robimy to przy pomocy sprężynki dołączonej do zestawu lub ringu mocującego. Wkręcamy żarówkę, mocujemy i to wszystko.

 

 

Teraz można włączyć oświetlenie, aby sprawdzić, czy wszystko działa i podziwiać efekt naszej pracy.