Sposoby oświetlania podjazdu

Na co zwrócić uwagę planując oświetlenie wjazdu do garażu?

Jeżeli interesuje Cię skuteczne, ale możliwie niedrogie oświetlenie podjazdu powinieneś trzymać się kilku podstawowych wskazówek:

Przede wszystkim wybieraj lampy o odpowiedniej klasie szczelności. Zalegające na bruku kałuże mogą spowodować trwałe uszkodzenie lamp najazdowych, gdy nie są w odpowiednim stopniu wodoodporne. Ich wymiana pociąga za sobą spore wydatki.

Kierując się potrzebą oszczędzania energii elektrycznej kupuj lampy zaopatrzone w czujniki zmierzchu i ruchu, włączające się jedynie wówczas, kiedy jest to faktycznie niezbędne. 

Wybierz oświetlenie LED, gdyż z punktu widzenia długotrwałej eksploatacji jest najtańsze. Lampy diodowe posiadają długą żywotność i charakteryzują się niewielkim poborem prądu, o czym szybko przekonasz się analizując rachunki za zużycie energii elektrycznej.

Planując oświetlenie oblicz jakiego natężenia światła potrzebujesz i pod tym kątem wybieraj oprawy o odpowiedniej liczbie kandeli. 

Przemyśl sprawę zastosowania oświetlenia solarnego kostki brukowej na wjeździe do garażu. Takie rozwiązanie uwolni Cię od potrzeby rozprowadzania przewodów zasilających, gdyż słońce samo naładuje akumulatory lamp.

 

Oświetlenie dojazdu do posesji - słupki ogrodowe

Najprostszym i najefektowniejszym sposobem oświetlenia drogi dojazdowej do domu jest wykorzystanie do tego celu lamp ogrodowych stojących, powszechnie nazywanych słupkami. Rozmieszczamy je w równych odstępach wzdłuż podjazdu. Do tego celu stosujemy modele o wysokości do 0,5 cm, mając na względzie uniknięcie oślepiania kierowców. Lampy ogrodowe stojące, oprócz oświetlania drogi dojazdowej, pełnią dodatkowo funkcję ozdobną. Dzięki emitowanemu przez nie światłu eksponowana jest kostka brukowa oraz pobliskie rośliny. 

Słupki mocuje się do kostki bądź wbija bezpośrednio w ziemię. Możesz też pomyśleć o zastosowaniu lamp solarnych, a więc słupków zasilanych energią słoneczną (np. Lampa ogrodowa solarna LED San Solar IP54 antracyt SN-500 Su-ma). 

 

Oświetlenie najazdowe na wjeździe do garażu

Najczęściej stosowanym sposobem utwardzenia wjazdu do garażu jest ułożenie na nim kostki brukowej. W celu oświetlenia tego fragmentu podjazdu użyć możesz wspomnianych wyżej stojących lamp ogrodowych lub zastosować lampy najazdowe umieszczone równo z poziomem bruku.

Oprawy najazdowe to prostokątne, kwadratowe lub okrągłe lampy emitujące mocne światło. Dobrym i najwygodniejszym w realizacji pomysłem jest umieszczenie ich w trakcie budowy wjazdu lub chodnika. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by lampy najazdowe zainstalować w istniejącym już podłożu. Ich ważny parametr to stopień szczelności i wodoodporność. Powinny cechować się niewrażliwością nie tylko na strumienie wody, ale także ewentualne zalanie, gdy na podjeździe tworzą się kałuże.

Alternatywa dla opisanych wyżej opraw najazdowych to lampy liniowe zewnętrzne LED (np. LedBruk). Wyróżnia je solidna konstrukcja, punkty LED są w nich niewidoczne, co zapewnia jednolite światło na całej długości linii. Dzięki swojej jednorodnej strukturze lampy liniowe cechują się wyjątkową wytrzymałością na nacisk do 8000kg, a wysoka klasa szczelności IP68 sprawia, że są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Posiadają specjalną konstrukcję oprawy, dlatego nie nagrzewają się, a starannie wyselekcjonowane diody charakteryzują się wysoką żywotnością i bezawaryjnością. Można zastosować je do oświetlenia podjazdu, wjazdu do garażu, doświetlenia chodników lub schodów zewnętrznych.

 

Oświetlenie elewacji i drzwi do garażu - naświetlacze LED

Tam, gdzie potrzeba najwięcej światła, warto zastosować naświetlacze LED, które są w stanie skutecznie oświetlić teren, ułatwiając np. pakowanie lub rozładunek samochodu. Naświetlacze LED powinny znaleźć się przy bramie wjazdowej oraz przy wjeździe do garażu. Lampy te z założenia cechują się mocnym strumieniem światła o stosunkowo szerokim zasięgu. Można też zastosować modele wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki niemu naświetlacz włącza się jedynie wówczas, gdy oświetlenie jest naprawdę potrzebne, co ma przełożenie na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

 

Nowoczesne świecące kostki brukowe

Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest świecąca kostka brukowa. Element ten w dzień doskonale wtapia się w tło, a w nocy tworzy bardzo ciekawy efekt oświetleniowy. Rynek oferuje wybór takich lamp w różnych, najczęściej podstawowych, kolorach. Są niezwykłymi elementami dekoracyjnymi, które tworzą przyjemny klimat. Lampy tego typu doskonale nadają się do oznaczania trasy. Ich wada to dość słabe światło i wysoka cena.

 

Podsumowanie

Wymienione przez nas sposoby oświetlenia podjazdu mają swoje zalety i wady. Twój wybór powinien być oparty na analizie istniejących warunków architektonicznych. Jeśli podwórko wokół domu jest dobrze oświetlone, świecąca kostka brukowa okaże się znakomitym pomysłem. W przypadku szerokiego wjazdu można zdecydować się lampy słupkowe. Natomiast w wąskich podjazdach tonących w ciemności doskonale sprawdzą się oprawy najazdowe i liniowe.