Sufity podwieszane i oprawy podtynkowe

  Sufity podwieszane są modnym sposobem organizowania przestrzeni w mieszkaniach i biurach. Służą do obniżenia zbyt wysokiego stropu, za ich pomocą możemy również w znacznym stopniu wyciszyć pomieszczenie. Konstrukcje te dają duże możliwości aranżacyjne w odniesieniu nie tylko do uzyskania odpowiedniego efektu optycznego, ale również oświetlenia urządzanego wnętrza. W naszym artykule omówimy skrótowo zagadnienia związane z tworzeniem konstrukcji sufitu podwieszanego, zatrzymując się na temacie zastosowania w nim opraw oświetleniowych.

 

 Sufity podwieszane - jaką płytę wybrać?

Podstawową zasadą tworzenia sufitu podwieszanego jest taki wybór materiałów, który zapewni jego wytrzymałość. Asortyment tej kategorii to płyty przeznaczone specjalnie do zabudowania stropu. Znajdują się wśród nich płyty:

gipsowo-kartonowe, 

płyty z wełny mineralnej oraz 

płyty z wełny drzewnej.

Do łazienki lub innych pomieszczeń "mokrych" dostępne są na rynku płyty wodoodporne, niewrażliwe na wilgoć i nie nasiąkające wodą.

Cechy płyt sufitowych

Najważniejszymi parametrami płyt sufitowych są:

grubość, 

waga oraz 

właściwości akustyczne. 

Sufity podwieszane pochłaniające dźwięk stosuje się m.in. w pomieszczeniach technicznych, salkach do ćwiczeń instrumentalnych i wokalnych lub w studiach nagrań. 

Kolejnym parametrem płyt sufitowych jest ich stopień odporności ogniowej. Niektóre płyty z wełny mineralnej tworzą dodatkową barierę dla płomieni w razie pożaru.

 

 

Akcesoria do sufitów podwieszanych

Oprócz płyt do zamontowania sufitu podwieszanego potrzebne są też trwałe elementy mocujące. Przede wszystkim mowa tu o profilach ze stali ocynkowanej:

profile przyścienne U,

profile nośne oraz główne C oraz różne typy łączników i wieszaków: 

łączniki krzyżowe - łączenie głównych i nośnych profili sufitowych,

łączniki wzdłużne - łączenie profili CD,

łączniki poprzeczne jednostronne - łączenie profili CD w jednopoziomowej konstrukcji, a także łączenie profili poprzecznych z głównymi,

pręty mocujące do sufitu podwieszanego - montaż profili do płyt podwieszanych,

wieszaki obrotowe - podwieszanie profili konstrukcji nośnej sufitu oraz regulacja wysokości podwieszenia sufitu.

 

Oprawy oświetleniowe podtynkowe do sufitów podwieszanych

   Wśród stosowanych w sufitach podwieszanych opraw prym wiodą lampy podtynkowe w kształcie oczek. Są one obecnie niezwykle popularne i nic nie wskazuje na to, by w przewidywalnej przyszłości sytuacja miała ulec zmianie. Przemawia za tym stosunkowo łatwy montaż możliwy do przeprowadzenia we własnym zakresie, walory estetyczne i szeroki wachlarz zastosowań.

Oczka podtynkowe można zainstalować w niemal każdym wnętrzu, zarówno domowym, jak biurowym czy publicznym. Wykorzystuje się je jako oświetlenie centralne, kiedy oczka umieszczone zostaną w kilku miejscach oraz punktowe (oświetlenie lustra łazienkowego, miejsca do nauki, czytania czy pracy).

Jak zbudowana jest oprawa podtynkowa?

Standardowa oprawa podtynkowa powinna składać się z:

żarówki,

oprawy na żarówkę,

sprężynek utrzymujących oprawę,

pierścienia mocującego żarówkę,

gniazda do przyłączeń (kostka na wsporniku lub bez wspornika).

 

Środki bezpieczeństwa przed montowaniem lamp

Przed przystąpieniem do montażu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów:

odłączenie obwodu elektrycznego, który zasilać będzie oczka. Należy zrobić to najlepiej przez wykręcenie bezpieczników,

zapewnienie wolnej przestrzeni nad płytą sufitu. Jest ona niezbędna do swobodnego odprowadzania nadmiaru ciepła powstającego podczas nagrzewania się żarówek w oprawach. Należy więc zakupić lampy, które umożliwiają zachowanie tego warunku.

obliczenie obciążenia opraw. Maksymalne obciążenie jednostkowe dla pojedynczego oczka przy płycie o grubości 12,5 mm wynosi 0,06 kN. Jeśli oprawy są cięższe, konieczne będzie zamontowanie dodatkowych profili wzmacniających.

 

Montowanie opraw podtynkowych w płycie sufitu

Pracę należy rozpocząć od złożenia zakupionych podtynkowych opraw oświetleniowych.

 Złożenie oprawy podtynkowej

wkładamy dołączoną do zestawu sprężynkę między dwie znajdujące się w oprawie żarówki blaszki. Sprężynka powinna się swobodnie zginać w obie strony,

drugą sprężynkę nakładamy najpierw na blaszkę we wsporniku, a następnie wciskamy ją razem z blaszką po drugiej stronie oprawy żarówki. Obudowa wspornika powinna znaleźć się po zewnętrznej stronie oprawy, 

montujemy żarówkę – wciskamy ją w gniazdko dopięte do oprawki, po czym lekko przekręcamy tak, aby się zablokowała,

układamy żarówkę w oprawce, a następnie blokujemy pierścieniem mocującym.

 

Wycięcie otworów 

Po rozplanowaniu położenia wszystkich oczek oświetleniowych, zaznaczamy te miejsca i wykonujemy otwory przy pomocy wiertarki ręcznej zaopatrzonej w otwornicę. Średnica otworów powinna być o ok. 0,5 cm większa od średnicy opraw. Pamiętajcie, że zbyt mały otwór zawsze można powiększyć...za dużego już nie pomniejszymy :) 

 

Rozprowadzenie przewodów

Z wykonanych przez nas otworów wyprowadzamy przewód dwużyłowy. Obrabiamy końcówki i umieszczamy je w kostce oprawy.

Podłączenie opraw podtynkowych

Umieszczamy kostkę z podłączonymi przewodami w obudowie oprawy i ją zakręcamy. Zanim przejdziemy do kolejnych kroków montażu można podłączyć na chwilę zasilanie i sprawdzić, czy wszystkie oprawy poprawnie działają.

 

Wsunięcie i zablokowanie opraw podtynkowych

Złożone i podłączone do przewodów oprawy wsuwamy do wyciętych otworów. Każdą z nich utrzymują sprężynki, które w momencie wsuwania w otwór odchylamy do góry. Po wsunięciu oprawy sprężynki z powrotem odkształcają się i utrzymują oprawę w odpowiednim położeniu. 

 

Regulacja oczek

Ostatnią czynnością jest wyregulowanie położenia oczek. Ich kąt możemy zmieniać później, w czasie użytkowania pomieszczenia.

 

Rodzaje opraw podtynkowych w sklepie Novalamp

1. Funkcjonalność 

oczka stałe świecące pod stałym kątem,

oczka regulowane posiadają węższy promień, którego kierunek można w pewnym zakresie ustawiać.

2. Kształt oprawy 

Oprawy okrągłe - małe oprawki wpuszczane w sufit przystosowane do żarówki LED GU10 lub MR16.

Oprawy kwadratowe z możliwością łatwej wymiany źródła światła. Adresowane są zarówno do żarówek o średnicy 35 mm, jak i 50 mm.

3. Ilość żarówek

Oprawy sufitowe podwójne umożliwiają montaż dwóch żarówek. Są bardzo efektownym elementem dekoracyjnym.

Oprawy sufitowe potrójne to szeroka gama różnorodnych wzorów, wielkości i kolorów. 

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie!