Wpływ barwy światła na nasze zdrowie

Co to znaczy dobre oświetlenie pomieszczenia?

Dobrze dobrane sztuczne światło sprawia, że pomieszczenie, w którym przebywamy, wydaje się nam nie tylko większe, ale też bardziej klimatyczne. Odczucie to powoduje wydzielanie się zwiększonej liczby endorfin, dzięki którym czujemy się bardziej komfortowo. Co wpływa na jakość światła? Przede wszystkim jasność i właściwe rozmieszczenie odpowiedniego rodzaju lamp, a także barwa światła, której dobór jest ważny pod kątem przeznaczenia oświetlanego pomieszczenia.

 

Temperatura barwowa światła

Ważną dla naszego zdrowia cechą sztucznego światła jest temperatura barwowa świecenia lampy. Niżej scharakteryzujemy trzy główne barwy, ich oddziaływanie na człowieka i zasugerujemy, gdzie powinny być stosowane. 

BARWA CIEPŁA. Do pomieszczeń związanych z wypoczynkiem takich jak sypialnia, salon lub jadalnia w zupełności wystarczy światło ciepłe białe, pozwalające wyciszyć się i zrelaksować. Jego podobieństwo do światła zachodzącego słońca pomaga w przygotowaniu do nocnego odpoczynku. Światło ciepłe białe najczęściej spotkać można w kawiarniach, restauracjach i obiektach związanych z kulturą. Według normy PN-EN 12464-1 to temperatura barwowa poniżej 3300 K, a więc zbliżona do światła, jakie emituje klasyczna żarówka.

BARWA NATURALNA. Światło w temperaturze barwowej białej naturalnej jest przeznaczone do pracy umysłowej, np. czytania, pracy z dokumentacją i pracy przy komputerze. Uwypukla ono szczegóły oraz dobrze odwzorowuje kolory. Do ważnych cech tej temperatury barwowej należy wspomaganie koncentracji. Źródła światła o barwie białej naturalnej sprawdzają się w garderobach, sprzyjają przygotowaniu prawidłowego makijażu przed wyjściem na spotkanie. Barwa biała neutralna zgodnie z normą PN-EN 12464-1 to temperatura barwowa z zakresu od 3300 K do 5300 K. Najczęściej stosuje się ją w formie świetlówek fluorescencyjnych. W przypadku diod zakres bywa zazwyczaj węższy i wynosi 3800-4200 K. Światło w barwie neutralnej jest najbardziej zbliżone do naturalnego białego światła i dobrze sprawdza się w sklepach oraz lokalach usługowych.

BARWA ZIMNA. Światło o temperaturze barwowej zimnej białej również ma ciekawe właściwości. Najważniejsza zaleta źródła o temperaturze zimnej białej to wysoka wydajność świetlna. Taka lampa posiada niski pobór mocy przy jednoczesnym dostarczaniu największej spośród innych temperatur ilości światła. Powinna być stosowana w oświetleniu zewnętrznym i zdecydowanie nie jest odpowiednia wtedy, gdy udajemy się na nocny odpoczynek, gdyż może zaburzyć wydzielanie melatoniny. Barwa biała zimna to temperatura barwowa powyżej 5300 K. 

 

Światło a nasze zdrowie

Światło ma ogromne znaczenie dla ludzkiego organizmu. Wiąże się z naszym zegarem biologicznym, regulując rytm dobowy aktywności i odpoczynku. Dlatego ważne jest zarówno zapewnienie codziennego dostępu do odpowiedniej ilości światła naturalnego, jak i zadbanie o sztuczne oświetlenie w taki sposób, by miało pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.